ZETOR funkcjonuje w Austrii od początku lat 70. ubiegłego wieku. Do dziś po kraju jeździ ponad 2000 sztuk. Dlatego zorganizowaliśmy spotkanie z rolnikiem z regionu Dolnej Austrii, który jest dumnym właścicielem trzech czerwonych ciągników: FORTERRA 9641 (rocznik 2006), PROXIMA POWER 90 (rocznik 2015) oraz FORTERRA HD 150 (rocznik 2016). O austriackim rolnictwie, a także o pracy maszyn rolniczych w gospodarstwie, rozmawialiśmy z ich właścicielem Franzem Holzingerem.
„Nasze rodzinne gospodarstwo jest usytuowane w regionie Waldviertel, który jest częścią kraju związkowego Dolnej Austrii. W czwórkę dbamy o nasze średniej wielkości gospodarstwo i zajmujemy się uprawą tradycyjnych roślin, takich jak ziemniaki czy kukurydza. Mamy również małe stado krów” – mówi pan Holzinger, uśmiechnięty emeryt, z którym spotkaliśmy się na akcji promocyjnej austriackiego dystrybutora firmy KFZ- Service. Ze swoją żoną, synem oraz jego partnerką posiada 43 hektary ziemi. Na 10 hektarach hodują ziemniaki, a także zajmują się uprawą pod sadzeniaki dla innych odbiorców. Reszta obszaru jest przeznaczona do uprawy kukurydzy. Rodzina zajmuje się hodowlą stada 20 mlecznych krów, wypasanych na pastwiskach wykorzystywanych wspólnie z sąsiadami.
Nad blisko 2/3 obszaru Austrii dominują szczyty Alp, nie dziwi więc, że większość produkcji rolnej jest połączona z pozyskiwaniem drewna, a niekiedy z hodowlą bydła i roślin odpornych na oddziaływanie warunków atmosferycznych oraz wysokości. Wspominany przez Franza Holzingera rejon Waldviertel znajduje się na urodzajnym pagórkowatym obszarze w okolicy Dunaju. Charakterystyczna dla całego regionu jest uprawa ziemniaków, kukurydzy, a także pszenicy, buraków cukrowych, słonecznika oraz winorośli przy granicy z Czechami.
„Jestem na emeryturze, a zarządzanie gospodarstwem przejął syn z rodziną, ale aktywnie uczestniczę w budowaniu naszego rolniczego dziedzictwa. Rolnictwem zajmujemy się już od 4 pokoleń, a więc już ponad 100 lat, i mimo że jest to ciężki kawałek chleba, wierzę, że kolejne pokolenia również temu sprostają” – z dumą mówi pan Holzinger.
Model gospodarstwa mieszanego, polegający na prowadzeniu upraw roślin w połączeniu z hodowlą zwierząt gospodarskich, wymaga wielkiego nakładu pracy i wielu czynności, które trzeba wykonać w ciągu roku. Dlatego w gospodarstwie do dyspozycji są 4 traktory o mocy od 70 do 150 KM, w tym 3 ciągniki marki ZETOR, oraz niezliczone agregaty wielu marek o różnej mocy. FORTERRA HD 150 to najnowszy nabytek w gospodarstwie. To 4-cylindrowa maszyna o mocy 150 KM, wykorzystywana głównie do ciężkich prac, które wymagają mocy i wytrzymałości. Maszyna jest agregowana z 4-skibowym pługiem obrotowym, broną talerzową o długości 4 metrów, z broną wirnikową połączoną z siewnikiem (3 m szerokości) oraz z 8-tonowym podnośnikiem do transportu zboża i ogólnych zastosowań transportowych. „W tej maszynie cenię jej siłę oraz komfort. Dzięki amortyzowanej osi przedniej, amortyzowanej kabinie i jej przestronności podczas pracy czuję się jak w puchu” – twierdzi pan Holzinger. Maszyna w ciągu 1,5 roku pracy w gospodarstwie przepracowała 300 motogodzin.
FORTERRA 9641 jest najstarszym ZETOREM w gospodarstwie, który od 2006 roku przepracował ponad 2800 motogodzin. Maszyna najczęściej wykorzystywana jest w pracy ze zgrabiarką (jedno- lub dwukaruzelową), do obróbki pasz i do transportu cystern z gnojownicą. „Kilka lat temu przerobiliśmy instalację maszyny na olej rzepakowy. Specjalistyczny serwis dokonał drobnej przeróbki i przymocował zbiornik, dzięki czemu oszczędzamy na kosztach eksploatacji, ponieważ cena oleju rzepakowego jest nieporównywalnie niższa od oleju napędowego, nie wspominając już o ekologii”– dodaje uśmiechnięty rolnik.
Ostatni z ZETORÓW pracujących w gospodarstwie to PROXIMA POWER 90. Wykorzystywany jest przy tak zwanym zielonym programie, czyli przy pracach na pastwiskach, przy koszeniu trawy i jej suszeniu, wiązaniu itd. Dlatego POWER jest łączony na przykład z 7-metrowym przetrząsaczem, zgrabiarką, a także z kopaczką do ziemniaków. W zależności od pory roku i zapotrzebowania wykorzystuje się go również do innych prac. „Traktor mamy w gospodarstwie od 2015 roku, przepracował w tym czasie 900 motogodzin i wykorzystujemy go do wielu prac: od uprawy roślin po czynności związane z hodowlą zwierząt gospodarczych. Dzięki funkcjom PowerShift i PowerShuttle łatwo się nim kieruje” – dodaje Franz Holzinger.
To nie koniec kombinacji maszyn i narzędzi na farmie. Stosowane są tu również kosiarki: boczna 3-metrowa (łączona z FORTERRĄ HD) lub kombinacja przedniej i tylnej kosiarki, wóz paszowy, kompaktor, roztrząsacz itd. Dla pełnego obrazu warto dodać, że do drobniejszych prac stosowany jest również STEYR 968 o mocy 70 KM.
Zaintrygowało nas, dlaczego to traktory ZETOR są faworytami rodziny. „W porównaniu z bardziej znaną konkurencją ZETOR jest dostępny w dobrej cenie i zapewnia nam oczekiwaną moc i wytrzymałość. Prowadzenie maszyny nie jest skomplikowane, podobnie jak jej utrzymanie. Od czasu, kiedy pracujemy z tymi maszynami, nie mieliśmy poważniejszych problemów serwisowych, ewentualne części zamienne były dobrze dostępne, a ich ceny konkurencyjne” – wylicza powody pan Holzinger.
Pierwszy ZETOR 5011 pojawił się w gospodarstwie w latach 80. ubiegłego wieku i od tego czasu nie mogą się obejść bez czeskich czerwonych traktorów. Dziękujemy rodzinie za czas, który nam poświęciła, i życzymy im i innym użytkownikom traktorów ZETOR wielu spokojnych i efektywnie przepracowanych godzin.
W samym centrum Europy leży Brno, stolica Moraw. Od ponad stu lat jest ono prężnym ośrodkiem przemysłu maszynowego i…
O swoim gospodarstwie i Zetorach opowiada Pan Paweł Cierniak, 32-letni rolnik mieszkający w Pacanowicach, małej wsi pod Pleszewem…
Już od 25 lat AGROKOMPLEKS sprzedaje i serwisuje ciągniki ZETOR